Maluch w wodzie – nauka pływania dla najmłodszych

2017-01-24

Maluch w wodzie – nauka pływania dla najmłodszych

Naukę pływania można rozpocząć już nawet w 2-3 miesiącu życia. Woda jest dla noworodka naturalnym środowiskiem. Specjaliści zalecają, by uczyć pływać jak najwcześniej.

Niemowlę do 6-8 miesiąca życia zapamiętuje odruchy z życia płodowego i nie otwiera ust podczas zanurzenia w wodzie. Zabieranie takiego malucha na basen na pewno wpływa korzystnie na jego rozwój – dostarcza nowych bodźców, poprawia koordynację ruchów, a także wzmacnia odporność na choroby. Specjaliści zalecają jednak, by i tu stosować złotą zasadę „nic na siłę” - jeśli nasz maluch źle reaguje na wodę i wizyty na basenie, lepiej odczekać aż jego organizm się wzmocni i wrócić do nauki pływania w wieku min. 2 lat.

Nauka pływania przez zabawę

W wieku 2 lat dziecko może oswajać się z wodą poprzez zabawę. Niezbędne będą tu zabawki i akcesoria pływackie. Warto zainwestować w dmuchane zwierzątka czy małe pontoniki. Nie tylko uatrakcyjnią czas spędzony w wodzie, ale przede wszystkim zagwarantują dziecku bezpieczeństwo.

Naukę pływania w klasycznym rozumieniu tego słowa można rozpocząć, gdy dziecko jest już oswojone z wodą i rozumie oraz wykonuje polecenia rodzica czy instruktora. Zazwyczaj czas na pierwsze pływackie zadania przychodzi około piątego roku życia.

Akcesoria pływackie na zajęcia basenowe

Do podstawowego ekwipunku małego pływaka należy oczywiście strój kąpielowy lub kąpielówki, ręcznik i koniecznie klapki, chroniące przed grzybicą i innymi infekcjami. Podczas zajęć na basenie na pewno przydadzą się rękawki i dmuchane kółka, które utrzymają dziecko na powierzchni i dzięki którym nasz maluch będzie oswajał się z wodą. Do niezbędnych akcesoriów pływackich zaliczyć można również okularki pływackie, które przydadzą się szczególnie na kolejnych etapach nauki, gdy dziecko będzie już zanurzało głowę i nurkowało.

Latem, podczas wyjazdów nad jezioro czy morskie plaże również warto zaopatrzyć się w dmuchane zabawki w kształcie zwierząt, rybi innych atrakcyjnych dla dzieci wzorów, by kąpiele w wodzie stały się ulubioną wakacyjną rozrywką.

Instruktorzy pływania zapewniają, że dzieci, które wcześnie rozpoczęły zabawy w wodzie i oswoiły się z nią już w wieku kilku lat, bardzo szybko nabywają pływackie umiejętności. Warto pamiętać o tym, że pływanie należy do sportów o bardzo korzystnym wpływie na organizm dziecka. Wspomaga rozwój psychiczny i fizyczny, zmniejsza ryzyko wad postawy i zaburzeń układu krążenia. Warto więc zabierać dziecko nad wodę, by dbać o jego zdrowie. A z odpowiednim sprzętem pływackim i wyposażone w dmuchane akcesoria i zabawki dzieci chętnie spędzają czas na basenach i w aquaparkach.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 483 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Szybko , sprawnie , towar dobrej jakości, estetycznie zapakowany.
2024-06-18
Same superlatywy
pixel