Ochrona przeciwdeszczowa – jak wybrać kurtkę na jesień?

2017-09-29

Ochrona przeciwdeszczowa – jak wybrać kurtkę na jesień?

Jesień jest w naszym klimacie szczególnie kapryśną porą roku. Robi się zdecydowanie chłodniej, a także często wieje wiatr. Większość jesiennych dni to te z opadami deszczu. Właśnie dlatego bardzo ważnym elementem jesiennej garderoby jest kurtka przeciwdeszczowa – taka, która ochroni przed opadami, ale też chłodzącym działaniem wiatru.

Większość renomowanych producentów odzieży sportowej produkuje okrycia wierzchnie rekomendowane na jesień. Charakteryzują się one przede wszystkim dobrą ochroną przed opadami. Kurtki te posiadają membranę, często także dodatkowe wykończenie w postaci impregnacji. Takie kurtki w swoich kolekcjach na jesień i zimę przedstawia np. 4F czy Outhorn.

Membrana dla ochrony przed deszczem

Membrana służy nie tylko ochronie przed wilgocią. Dodatkowo zapewnia ona oddychalność. Oznacza to, że od zewnątrz chroni przed deszczem, ale jednocześnie odprowadza parę wodną gromadzącą się wewnątrz. Dzięki temu kurtka przeciwdeszczowa daje maksymalny komfort noszenia w jesienne dni z opadami.

Membrana może przybierać różne wartości, w zależności od tego, jak wysokiej ochronie ma służyć. Kurtki z membraną na poziomie 3000-5000 mm to takie, które powinno się nosić podczas umiarkowanych opadów, czyli na co dzień. Jeśli membrana ma wartość do 10 000 mm oznacza, pozwoli nam spacerować w deszczu nieco dłużej bez ryzyka zmoknięcia. Taki poziom osiągają często kurtki trekkingowe. Te, które mają membranę powyżej 10 000 mm to odzież wierzchnia na największe ulewy, którą często wybierają również amatorzy żeglarstwa.

Softshell z membraną

Jeszcze lepszą oddychalność niż klasyczne kurtki membranowe zapewniają softshelle. Z założenia są to jednak bluzy i kurtki dedykowane na chłodne, wietrzne, ale suche dni. Świetnie izolują od wiatru i chłodu, ale nie zapewniają dużej ochrony przed opadami.

Producenci oferują czasem modele łączące zalety tych dwóch technologii, czyli kurtki softshellowe z dodatkową membraną i impregnacją. Sprawdzą się one przede wszystkim w warunkach wietrznych, gdzie dodatkowo mogą wystąpić opady deszczu.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 453 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Wszystko ok. Szybka realizacja. Produkt zgodny z opisem.
2024-05-12
Szybko, zgodnie z zamówieniem. Produkt spełnienia moje oczekiwania!! Super
pixel