Pas kulturystyczny, czyli jak uniknąć kontuzji i poprawić swoje wyniki na siłowni
Pas kulturystyczny: kiedy go zakładać?
Pas ciężarowy jest używany przez kulturystów i trójboistów. Zakłada się go przede wszystkim do ćwiczeń, w których istotne jest odciążenie pleców i wykorzystanie zwiększonego ciśnienia brzusznego wytwarzanego przez pas. Są to na przykład:
-
przysiady ze sztangą,
-
martwy ciąg,
-
wyciskanie,
-
uginanie przedramion.
Podczas ćwiczeń, które nie obciążają odcinka lędźwiowego kręgosłupa (na przykład treningi na biceps i triceps) noszenie pasa nie jest wymagane, a wręcz jest niewskazane. Pas kulturystyczny przenosi nacisk z kręgosłupa na brzuch. Zbyt częste zakładanie pasa może osłabić dolne mięśnie grzbietu i uszkodzić jamę brzuszną.
Powody, dla których warto używać pasa ciężarowego
Prawidłowo użytkowany pas kulturystyczny zwiększa efektywność ćwiczeń i zmniejsza ryzyko kontuzji. Pas pomaga ustabilizować kręgosłup, a jednocześnie nie ogranicza swobody ruchów. Pozwala też na bardziej dynamiczne wykonywanie powtórzeń. Ćwiczenie z pasem ciężarowym minimalizuje zagrożenia związane z intensywnym treningiem siłowym, takie jak przetrenowanie, urazy i uszkodzenie mięśni.
Jaki pas kulturystyczny kupić?
Na rynku dostępne są pasy ciężarowe wyprodukowane ze skóry naturalnej lub materiałów syntetycznych, takich jak na przykład neopren. Specjaliści twierdzą jednak, że najlepsze pasy kulturystyczne to te wykonywane ze skóry bydlęcej lub cielęcej. Pasy skórzane dobrze dopasowują się do sylwetki, nie obcierają skóry i są bardzo wytrzymałe. Zazwyczaj są zapinane solidną klamrą. Zaletą pasów materiałowych jest z kolei to, że są wykonane z miękkiego tworzywa. Można je zakładać zarówno na ubranie, jak i bezpośrednio na ciało.
Ważną kwestią jest też dobór odpowiedniego rozmiaru pasa. Modele występują zazwyczaj w 2-3 rozmiarach i różnią się długością. Przed dokonaniem zakupu konieczne jest więc dokładne zmierzenie obwodu w pasie.