Uczymy dziecko jazdy na rolkach

2017-04-06

Uczymy dziecko jazdy na rolkach

Jazda na rolkach ma zbawienny wpływ na zdrowie, a w przypadku dzieci może szczególnie pozytywnie wpłynąć na ich rozwój fizyczny. Nie obciąża stawów, poprawia pracę układu krwionośnego i oddechowego i rozwija koordynację ruchową. Dzieci szybko uczą się jeździć i w większości przypadków bardzo lubią ten sport.

Krok pierwszy: kupujemy rolki i akcesoria

Naukę można zacząć od razu od modeli rolek dostosowanych dla młodszych dzieci, można też spróbować na początku jazdy na wrotkach. Wrotki zapewniają większą stabilizację i jeździ się na nich łatwiej, mogą więc być lepszym rozwiązaniem dla mniejszych dzieciaków.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wrotki czy rolki dla dzieci, warto wybierać modele, które mają możliwość regulacji długości buta – dzięki temu dzieci będą mogły z nich skorzystać nawet, gdy rozmiar ich stopy się zwiększy.

Bardzo ważny jest zakup ochraniaczy, które zapewnią bezpieczeństwo podczas pierwszych prób jazdy, gdyż zazwyczaj wiążą się one z upadkami. Ochrona łokci, stawów kolanowych i nadgarstków, a także głowy (konieczny jest zakup kasku) jest tu szczególnie istotna.

Krok drugi: rozpoczynamy naukę jazdy

Pierwszym etapem nauki jest wybór odpowiedniego miejsca. Teren do jazdy powinien być jak najbardziej bezpieczny, czyli taki, który znajduje się z dala od samochodów, a także przejeżdżających rowerzystów. W miarę możliwości warto wybrać miejsce jak najmniej zatłoczone. Nawierzchnia, po której dziecko będzie jeździć powinna być gładka – należy wybrać miejsce bez dziur i nachyleń.

Gdy dziecko nałoży już rolki na nogi, warto je przyzwyczaić do tej nowej sytuacji. Przytrzymując dziecko poproś je o powolne poruszanie się i podnoszenie nóg na zmianę – bardzo wolna jazda na jednej noce z asekuracją rodzica to dobry sposób na oswojenie się z rolkami.

Teraz można już powiedzieć dziecku, by ustawiło stopy równolegle i lekko popychać je przed sobą, cały czas mając je w zasięgu swoich ramion. Istotna jest również nauka powolnego hamowania, czyli ustawiania rolek w literę V podczas jazdy.

Warto pamiętać, że ćwiczenie czyni mistrza. W razie upadków, konieczne jest wsparcie, ale też zachęcenie do dalszej jazdy. Naukę zaczynamy od kilku prób, w kolejnym dniu można powtórzyć już wyuczone kroki i próbować kolejnych. Jazda na rolkach dla większości dzieci nie jest trudna i dość szybko opanowują one tę sztukę.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 483 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-18
Same superlatywy
2024-06-12
Produkt dobrej jakości. Szybka wysyłka.
pixel